بچینگ

10 / 10
از 5 کاربر

بچینگ چیست؟

برای ساخت و تولید بتن که یک مصالح ساختمانی پرمصرف است ، به دستگاه های مختلفی نیاز است. اگر قصد تولید حجم بالایی از بتن را دارید و برای پروژه های بزرگ نیاز به بتن ریزی دارید، باید از دستگاه های مخصوص با نام بچینگ استفاده نمایید. به عبارت دیگر ، بچینگ به دستگاهی گفته می شود که برای تولید حجم زیادی از بتن مورد استفاده قرار می گیرد. مراحل ریزش بتن که اصطلاحا به آن بچ می گویند ، به صورت متوالی انجام می گیرد. از این رو به آن، بچینگ پلانت یا ایستگاه مرکزی بتن گفته می شود. هر بچینگ پلانت از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بچینگ

قسمت های مختلف بچینگ پلانت

  • یکی از قسمت های اصلی در ایستگاه مرکزی بتن ، سیلوهای سیمان است. در داخل هر یک از این سیلوها ، امکان ذخیره سازی سیمان وجود دارد و تعداد سیلو به اندازه بچینگ پلانت و نوع آن بستگی دارد.
  • از دیگر قسمت های این ایستگاه می توان به منبع آب اشاره کرد . این منابع به منظور ذخیره سازی آب برای بچینگ کاربرد دارند. و عملکرد آن به این گونه است که آب لازم برای بچ ابتدا به صورت خودکار مورد اندازه گیری قرار گرفته و به میکسر وارد می شود.
  • مخازنی برای ذخیره شن و ماسه به صورت مجزا نیز در بچینگ پلانت وجود دارند.
  • باسکول شن و ماسه ، بخش دیگری از ایستگاه مرکزی بتن است که وظیفه آن اندازه گیری مقدار شن و ماسه مورد نیاز و ارسال آنها به میکسر می باشد.
  • دیگ میکسر نیز برای اختلاط ترکیبات بتن (شن و ماسه ، سیمان و آب) مورد استفاده قرار می گیرد.
  • برای بررسی کمیت ها و حجم مواد ، از یک اپراتور کمک گرفته می شود. اپراتور در یک اتاق که به آن اتاق کنترل یا اتاق اپراتور گفته می شود، قرار می گیرد.
  • به منظور انتقال سیمان از قسمت سیلوهای ذخیره به سمت باسکول سیمان ، از بخشی به نام حلزونیهای انتقال سیمان استفاده می شود.
  • و در نهایت آخرین بخش از بچینگ که برای اندازه گیری میزان حجم آب لازم برای هر بچ مورد استفاده قرار می گیرد است که به آن کنتور آب می گویند.

بچینگ

برخی از مشخصات بچینگ پلانت

ابعاد بچینگ پلانت متفاوت است و بسته به نوع آن ، در هر بچ دارای ابعادی برابر با 0.5 تا 7 متر مکعب می باشند. هر بچینک به صورت مستقل و خودکار عمل می کند و و هر کدام از این دستگاه های ساخت بتن ، برای تحویل بچ اسمی خود نیاز به زمانی بین 5 تا 7 دقیقه دارند. به طور معمول برای پروژه ها و ساخت و سازهای بسیار بزرگ نظیر ساخت سدها ، بتن ریزی برای تونل ها و از این قبیل پروژه ها ، باید از چند بچینگ به طور همزمان برای بتن ریزی استفاده کرد. تعداد بچینگ مورد استفاده به نوع پروژه بستگی دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :