بتن ریزی

9 / 10
از 12 کاربر

بتن ریزی چیست؟

بتن یک مصالح ساختمانی است که به دلیل دوام و مقاومت بالایی که دارد بسیار پر کاربرد است. بتن ریزی به فرآیند ریختن بتن در محل مورد نظر اطلاق می شود. به عبارت دیگر به اجرای بتن در محل پروژه ، بتن ریزی گفته می شود. فرآیند بتن ریزی در شرایط مختلف و در اقلیم های مختلف بسته به شرایط هوایی متفاوت است. به طور کلی بتن ریزی دارای مراحلی است که در ادامه این مراحل را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

بتن ریزی

مراحل بتن ریزی

برای شروع فرآیند بتن ریزی باید اقداماتی را انجام دهید. در واقع برای انجام این فرآیند باید به بررسی تطابق مشخصات محل پروژه با نقشه ، مشخصات فنی و همچنین استانداردهای موجود بپردازید. برای این منظور باید مراحل زیر را طی نمایید.

 • ابتدا باید شیوه بسته شدن آرماتورها را بررسی و کنترل نمایید.
 • قطر آرماتورها و تعداد و فاصله آنها را بررسی کنید.
 • مرحله بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد ، لقمه گذاری در زیر و همچنین در کنار آرماتورها می باشد.
 • سطح بتن باید از نظر تمیزی مورد بررسی قرار بگیرد علاوه بر این تمیزی میلگردها و قالب بتن نیز باید کنترل شود.
 • فاصله های بین محور تا محور ها نیز باید کنترل شود.
 • ابعاد فوندانسیون و همچنین شناژ از دیگر فاکتورهایی است که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.
 • انکر بولتها باید قائم باشند. این ویژگی نیز باید قبل از انجام بتن ریزی مورد توجه قرار گیرد.
 • فاصله انکر بولتها نیز باید بررسی شود.
 • و در نهایت ، تراز روی بتن نیز باید کنترل شود.

مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای انجام بتن ریزی

مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای انجام بتن ریزی

به منظور انجام فرآیند بتن ریزی ابتدا باید به نوع بتن توجه نمایید. زیرا برای انواع مختلف بتن ، نظیر بتن ماده و بتن ساخته شده در محل و غیره ، مصالح و تجهیزات برای بتن ریزی متفاوت است. برای مثال برای بتن ریزی انواع بتن که در محل پروژه ساخته می شود ، شما نیاز به مصالح با کیفیت در محل دارید. اصلی ترین تجهیزات و مصالح مورد نیاز برای انجام عملیات بتن ریزی به شرح زیر است:

 • در صورت تمایل به ساخت بتن در محل باید مصالح مورد نیاز به اندازه کافی در محل موجود باشد.
 • وجود دستگاه بتونیر در محل و بررسی سلامت و کارکرد صحیح آن قبل از انجام عملیات بتن ریزی . تعداد مورد نیاز این دستگاه به نوع پروژه و همچنین توان مالی مجری دارد. برای اجرای بتن به صورت یکپارچه ، حداقل به دو دستگاه بتونیر نیاز است.
 • ویبراتور نیز از دیگر دستگاه های الزامی برای انجام عملیات بتن ریزی است. در حالت کلی حداقل دو دستگاه باید در محل پروژه وجود داشته باشد. که یکی از دستگاه ها به عنوان جایگزینی برای دستگاه اصلی است. عملکرد صحیح این دستگاه ها قبل از بتن ریزی باید مورد بررسی قرار گیرند.

ارسال نظر

علایی : بتن ریزی
0 1
سلام ، ممنون از سایت خوبتون. یک سوال داشتم. میخواستم بدونم برای بتن ریزی در سرما ، برای اینکه از یخ زدن بتن جلوگیری کنیم، استفاده از فوق روان کننده بتن به تنهایی کافی است؟
مدیریت : پاسخ
0 0
با سلام دوست عزیز . بتن ریزی در سرما یکی از انواع بتن ریزی است که باید برای انجام آن آیین نامه ها و همچنین استاندارد های مربوطه را رعایت نمایید. با این وجود باید دقت داشته باشید که فرآیند یخ زدگی در بتن ، یک فرآیند تدریجی است و به مرور زمان رخ می دهد. این رخداد به موجب توقف در واکنش هیدراسیون در دمای پایین 5 درجه پیش می آید. با توجه به این شرایط ، یکی از فاکتورهایی که می توانید برای کاهش بروز یخ زدگی در بتن انجام دهید، کاهش میزان آب در مخلوط بتن و همچنین به کار گیری مواد افزودنی تسریع کننده واکنش هیدراسیون است. در صورتی که قصد استفاده از مواد افزودنی فوق روان کننده زودگیر در بتن را دارید توصیه می شود از کارخانه تولید کننده این مواد افزودنی بتن ، بخواهید تا این ماده را متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه بتن ریزی ارائه دهند. و یا اینکه مواد روان کننده و ضد یخ بتن را به صورت مجزا در هنگام تولید بتن ، به مخلوط اضافه کنید.
اصغر نژاد : حمل بتن
0 0
به منظور حمل بتن از کارخانه بتن به محل پروژه ، به چه نکاتی باید توجه کرد؟ پیشاپیش ممنون از پاسخ شما
مدیریت : پاسخ
0 0
حمل و انتقال بتن یکی از مراحل اصلی و مهم است که به منظور انجام بتن ریزی صحیح و مناسب باید به آن توجه ویژه نمایید. زیرا این مرحله می تواند بر میزان کیفیت و کارایی بتن تاثیر داشته باشد. به طور کلی ، در زمان حمل ، فرآیند انتقال بتن باید به نحوی انجام شود که در فاصله انتقال بتن از کارخانه بتن به محل پروژه ، تغییر زیادی در اسلامپ بتن ، مقدار هوا ، میزان یکنواختی بتن و همچنین نسبت آب به سیمان رخ ندهد. با توجه به این موارد باید یکی از روش های صحیح حمل بتن را انتخاب نمایید. در این میان به مواردی همچون ، قابلیت مجزا شدن مواد از یکدیگر ، آب انداختن و همچنین امکان ورود مواد خارجی به مخلوط بتن توجه نمایید.
غلامی : بتن ریزی در سیستم آی سی اف
0 0
سلام. دوست عزیز آیا شما در مورد بتن ریزی در سیستم آی سی اف هم سر رشته دارید؟ میخواستم بدونم دمای بتن ریزی در این سیستم به چه صورت است؟ با تشکر از وب سایت خوبتون
مدیریت : پاسخ
0 0
با سلام دوست عزیز. بله. همانطور که می دانید سیستم I.C.F یک سیستم ساختمانی است. در این سیستم، بتن ریزی اندکی متفاوت است و دمای انجام آن در محدوده بالای 4 الی 5 درجه می باشد. اگر در این سیستم ، بتن ریزی در دمای پایین تر از صفر صورت بگیرد، بتن با همان حرارت آزاد شده از گیرش اولیه ، سخت خواهد شد. در شرایط بتن ریزی در هوای گرم نیز ، قالب پلی استایرن موجود ، اجازه تبخیر را به آب موجود در بتن نمی دهد و بنابراین رطوبت تا مرحله پایانی سخت شدن بتن همچنان باقی می ماند.
کیا : بتن ریزی در سرما
0 0
سلام. میخواستم بدونم امکان بتن ریزی در دمای زیر 5 درجه وجود دارد؟ برای انجام بتن ریزی در چنین شرایطی ، چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟ امکان موفقیت این نوع بتن ریزی چقدر است؟
مدیریت : پاسخ
0 1
با سلام دوست گرامی . در شرایط دمای زیر 5 درجه امکان بتن ریزی وجود دارد. با اینکه معمولا توصیه می شود در چنین شرایطی بتن ریزی را انجام ندهید. اما در صورتی که مجبور به بتن ریزی در چنین شرایطی شدید، باید همواره حرارت بتن را در دمای بالای پنج درجه حفظ کنید. در شرایط هوای سرد ، هیدراسیون در بتن به کندی صورت می گیرد و در دمای صفر درجه نیز این فرآیند به کلی متوقف می شود. این عملکرد موجب خورد شدن سریع بتن ، پس از باز شدن قالب می شود. دلیل این امر نیز تشکیل نشدن خمیر سیمان است. به طور کلی در دمای زیر 5 درجه ، واکنش بین آب و سیمان در مخلوط بتن به کندی صورت می گیرد و این امر موجب کاهش دوام و مقاومت بتن می شود. بنابراین پس از بتن ریزی در چنین شرایطی باید به خوبی از بتن ریختهخ شده مراقبت نمایید.
هادی کمال پور : ضد یخ بتن
0 0
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما همکار گرامی و با تشکر از وب سایت خوب و جامع شما ، بندی می خواستم بپرسم از نظر شما مناسب ترین ضد یخ برای بتن چه شرایطی دارد؟
مدیریت : پاسخ
0 1
با سلام دوست عزیز. برای بتن ریزی در شرایط سرما نیاز به ضد یخ بتن وجود دارد. در انتخاب ضد یخ بتن ، باید توجه داشته باشید که ضد یخی برای استفاده در بتن مناسب است که دارای دو ویژگی باشد: اولا بتواند نقطه انجماد آب داخل بتن را کم کند و ثانیا به عنوان یک تسریع کننده در گیرش بتن و افزایش مقاومت بتن اولیه ایفای نقش نماید. در مورد ضد یخ های کلر دار نیز باید دقت نمایید که این نوع ضد یخ ها برای استفاده در انواع بتن پیش تنیده و آن دسته از بتن هایی که دارای آلومینیوم و گالوانیزه هستند، توصیه نمی شود.
هادی کمال پور : ضد یخ مناسب
0 1
ممنون از پاسخ شما. سوال دیگری که بود ، شما فرمودید از ضد یخ های کلر دار در بتن پیش تنیده استفاده نشود، برای این نوع بتن ها در زمان بتن ریزی باید از چه نوع ضد یخی استفاده کرد؟
مدیریت : پاسخ
0 0
آقای کمال پور عزیز، در شرایط بتن ریزی در هوای سرد برای جلوگیری از یخ زدگی در انواع بتن پیش تنیده ، بتن هایی که با آب و خاک های سولفاته در ارتباط هستند، آن دسته از بتن هایی که در مخلوط خود دارای سنگدانه هایی می باشند که به واکنش های قلیایی مستعد است و همچنین در پروژه هایی که امکان خوردگی بتن در زمان بهره برداری بالا می باشد توصیه می شود به جای استفاده از انواع ضد یخ کلر دار ، از ضد یخ هایی که بر پایه مواد دیگر می باشند استفاده نمایید. برای مثال ضد یخ نیترات دار می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در بتن و بتن ریزی در این شرایط باشد.
عباس هاشمی : بتن ریزی در سرما
1 0
با سلام ، بتن ریزی در شرایط با اقلیم سرد ، چه تاثیری می تواند بر سازه داشته باشد.؟ اگر لطف کنید بنده را راهنمایی کنید ممنون میشم.
مدیریت : پاسخ
1 0
با سلام خدمت شما دوست عزیز، همانطور که گفته شد بتن ریزی در هوای سرد مستلزم رعایت اصول و استانداردهایی می باشد. به طور کلی در صورت عدم رعایت نکات امنیتی و محافظتی نظیر استفاده از ضد یخ مناسب ، حفظ تعادل در درجه حرارت ، به کارگیری سیمان با مقاومت زودرس و سایر عوامل ، بتن ریزی در شرایط سرما می تواند منجر به ایجاد سازه با مقاومت و استحکام پایین شود. این امر موجب می شود تا بتن بسیار آسیب پذیر گردد. حتی یکبار یخ زدگی در بتن در سنین اولیه نیز می تواند مقاومت و دوام بتن را تا حد زیادی کاهش دهد.
پاشا : بتن ریزی
0 0
سلام دوست عزیز . بتن ریزی در هوای گرم و اقلیم های گرمسیری چه اثرات نامطلوبی می تواند بر سازه نهایی و بتن داشته باشد؟
مدیریت : پاسخ
0 0
با سلام. دوست عزیز بتن ریزی در هوای گرم نیز به مانند بتن ریزی در هوای سرد ، دارای اصول و قواعدی است که در هنگام بتن ریزی باید مورد توجه قرار گیرند. با این وجود ، بتن ریزی در چنین شرایطی می تواند بر سازه نهایی اثرات نامطلوبی داشته باشد. برخی از این اثرات عبارتند از: کاهش مقاومت بتن به دلایلی نظیر افزایش مصرف آب در طولانی مدت و بالا بودن دما در زمان بتن ریزی، بروز ترک های حرارتی و تمایل بیشتر به جمع شدگی به دلیل خشک شدن، کاهش میزان دوام بتن ، تسریع خوردگی میلگردهای موجود در بتن و همچنین کم شدن میزان یکنواختی در سطح بتن.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :