بتن معمولی

بتن را می توان از جهات مختلف طبقه بندی کرد. اما می توان گفت به طور کلی پرکاربردترین انواع بتن عبارتند از:

  • بتن معمولی: بتن با اندازه سنگ دانه های متعادل را بتن معمولی می گویند. در این بخش به طور مفصل در مورد آن توضیح می دهیم.
  • بتن سبک: نوعی بتن با اندازه سنگ دانه های ریز و سبک
  • بتن سنگین : بتن دارای سنگ دانه های درشت را بتن سنگین می نامند.
  • بتن آماده : نوعی از بتن که مخلوط آن از قبل آماده شده است و توسط کانتینر های مخصوص حمل بتن آماده به محل کار منتقل می شوند.
  • بتن پیش ساخته: نوعی از بتن که به طور کامل در کارخانه ساخته شده و به فرم های مختلف مورد نیاز شکل می گیرد. مانند دیوارهای بتنی آماده. از بتن پیش ساخته برای ساخت سازه های بزرگ مانند پل ها ، سد ها و غیره بیشتر استفاده می شود.
  • بتن مگر : بتن مگر شکل دیگری از بتن است که به دلیل بیشتر بودن مقدار آب در مخلوط بتن حالت روان به خود گرفته است. از بتن مگر برای تسطیح و هموار کردن زیر ساخت ها استفاده می کنند.
  • بتن مسلح: یکی از انواع پرکاربرد بتن، بتن مسلح و یا بتن آرمه است. بتن مسلح نوعی بتن است که با قرار دادن میلگرد های فلزی در داخل آن ، آن را تقویت و مستحکم می کنند. بتن مسلح در محل کارخانه ساخته می شود و به طور کاملا آماده با وسایل نقلیه مخصوص به محل کار منتقل می شود.
  • بتن شفاف : یکی دیگر از انواع بتن، بتن شفاف است. بتن شفاف در ساختار خود علاوه بر آب، سیمان و سنگ دانه ها دارای فیبر نوری نیز است. از این نوع بتن معمولا برای تزئین و دکوراسیون در معماری استفاده می شود. 

بتن معمولی یکی از انواع مختلف بتن است. بتن معمولی برخلاف بتن سبک و بتن سنگین که از سنگدانه های با سایز های متفاوت ساخته شده اند، دارای سنگ دانه هایی با وزن متعادل است. در واقع تفاوت بتن معمولی با سایر انواع بتن در وزن سنگ دانه های آن است. بتن معمولی از آب، سیمان پرتلند و سنگ دانه های دارای وزن متعادل بوجود می آید. به بتن معمولی، بتن با وزن معمولی و یا بتن با مقاومت معمولی نیز گفته می شود.

 

 بتن معمولی

خصوصیات بتن معمولی

بتن معمولی برای شکل گیری دارای خصوصیات ویژه ای است در اینجا به دو مورد از آنها اشاره کرده ایم.

اولا، این نوع بتن بسته به رطوبت اتمسفر، نرمی سیمان و غیره دارای زمان گیرش بین 30 تا 90 دقیقه است.

ثانیا، گسترش مقاومت بتن معمولی بعد از 7 روز شروع می شود. مقاومت رایج بتن 10 مگاپاسکال (1450 PSI) تا 40 مگاپاسکال (5800 PSI) است. حدودا بعد از 28 روز، 75 تا 80 درصد قدرت کل حاصل می شود. تقریبا در روز 90، 95 درصد استحکام و قدرت بتن به دست می آید.

بتن معمولی خریدبتن معمولی قیمت بتن معمولی انواع بتن معمولی فروش بتن معمولی کارخانه بتن معمولی بتن ریزی بتن معمولی طرز تهیه بتن معمولی سفارش بتن معمولی کاربرد بتن معمولی خواص بتن معمولی ویژگی های بتن معمولی