نقش سنگ دانه ها در بتن

10 / 10
از 1 کاربر

سنگ دانه ها در بتن

سنگ دانه ها به طور کلی، به عنوان یک فیلتر راکد در مخلوط بتن هستند. اما در نگاهی جزئی تر، نقش اصلی و تاثیر سنگ دانه ها در خواص بتن تازه و بتن سفت شده را بررسی شده است. تغییرات دردرجه بندی، اندازه ماکسیمم، واحد وزن و رطوبت محتوا همه می توانند شخصیت و عملکرد بتن را تغییر دهند.

اقتصاد عامل دیگری برای انتخاب دقیق سنگ دانه ها است. شما می توانید با انتخاب سنگ دانه های دارای حداکثر اندازه مجاز در هزینه ها صرفه جویی کنید. استفاده از سنگ دانه های بزرگتر در بتن معمولا موجب کاهش هزینه در مخلوط بتن می شود زیرا نیاز به سیمان را که گران ترین جز در بتن محسوب می شود را کاهش می دهد. سیمان کمتر (در حد معقول برای دوام) به معنی آب کمتر است در صورتیکه نسبت آب به سیمان (W / C) ثابت نگه داشته شود. میزان آب کمتر در بتن موجب کاهش بالقوه انقباض و ترک خوردگی مربوط به تغییرات حجم، می شود. در اینجا به مهم ترین عواملی که باید برای انتخاب مناسب سنگ دانه ها در بتن در نظر گرفته شود، اشاره می کنیم.

ویژگی های معمول در سنگ دانه ها

سنگ دانه ها 60 تا 80 درصد مخلوط بتن معمولی را در بر می گیرند، بنابراین به منظور دستیابی به دوام، بهره وری بهینه از بتن و کنترل صحیح برای تولید بتن مقاوم، کارا و با دوام، باید در انتخاب سنگ دانه ها دقت کرد. مواد تشکیل دهنده در مخلوط بتن معمولی معمولا به مقدار زیر ترکیب می شوند:

مواد تشکیل دهنده

درصد مورد نیاز در بتن

سیمان

7 – 15%

سنگ دانه

60 – 80%

آب

14 – 18%

هوا

2 – 8%

 

علاوه بر ویژگی ها و خصوصیات رایج سنگ دانه ها در بتن باید به کیفیت ، درجه بندی و کنترل رطوبت سنگ دانه ها نیز دقت کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :