میکسر بتن

10 / 10
از 1 کاربر

میکسر بتن چیست؟

میکسر بتن یا بتونیر به مخزنی اطلاق می شود که قادر به انتقال بتن در حین چرخش آن است. در واقع میکسر ، بتن را به صورت مخلوط حمل می کند و مانع از گیرش آن تا قبل از بتن ریزی می شود. میکسر بتن در انواع مختلف وجود دارد. به عبارت دیگر ، بتونیر ، مخزنی است که قادر به انجام موارد زیر به طور همزمان می باشد.

  • اختلاط ترکیب بتن
  • چرخش و چرخاندن بتن
  • ممانعت از گیرش بتن تا قبل از اعمال بتن و بتن ریزی  

میکسر بتن را می توان بر روی وسایل مختلف سوار کرد. این مخازن را می توان بر روی تریلر ، کامیون و سایر وسایلی که قادر به حمل و جابه جایی هستند ، نصب کرد. بتونیر می تواند به صورت کامیون مخلوط کن باشد و یا به شکل میکسر سیار طراحی شود. در صورت استفاده از میکسر سیار ، شما می توانید تمام مخلوط بتن را در محل پروژه تولید و بتن ریزی را انجام دهید. در واقع این نوع میکسر امکان انجام تمام عملیات در محل را فراهم می کند.

در برخی از پروژه ها نیز از کامیون مخلوط کن استفاده می شود. در این موارد بتن در کارخانه بتن تولید و سپس بتن آماده در داخل تریلر مخلوط کن به محل پروژه منتقل می شود. در این حالت ، میکسر بتن تنها دارای وظیفه همزدن مخلوط تا محل سازه است. به طور کلی ، بتونیر دارای اجزا مختلفی است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

اجزا میکسر بتن

  • جام بخشی از بتونیر است. در واقع به مخزن دوار در میکسر بتن ، جام گفته می شود.
  • در انواع میکسر سیار ، چرخ هایی جهت سهولت در جابه جایی در نظر گرفته شده است.
  • پایه از دیگر قسمت های بتونیر سیار می باشد.
  • به منظور سهولت ریختن بتن در داخل فرغون ، معمولا انواع میکسر بتن سیار ، دارای یک دسته اهرم بر روی مخزن می باشند.

به منظور دستیابی به یک مخلوط یکنواخت ، باید موائ اولیه بتن را به ترتیب به ترکیب اضافه نمایید. در هنگام تهیه مخلوط ، نباید بار اضافه بر میکسر بتن اضافه نمایید. به عبارت دیگر برخی از سنگدانه ها وجود دارند که بسیار سنگین وزن هستند، در هنگام استفاده از این سنگدانه ها باید ظرفیت اسمی بتن را پنجاه در صد کاهش دهید. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :