قالب بتن

10 / 10
از 1 کاربر

تعریف قالب بتن

قالب بتن وسیله ای است که در داخل آن بتن و موادی مشابه بتون ریخته می شود. قالب بتن در واقع نوعی قالب است که دارای انواع مختلف است و به دو صورت موقت و ثابت وجود دارد. قالب بتن در حالت کلی دارای 7 نوع مختلف است که در ادامه به معرفی انواع قالب بتن می پردازیم.

انواع قالب بتن

  • یکی از انواع قالب برای بتن ، قالب چوبی است. این نوع قالب بتن ، در کارگاه های ساختملانی و با استفاده از چوب و تخته های متشکل از خرده چوب و تخته سه لایه که در برابر رطوبت مقاوم هستند، ساخته می شود. ساخت و تهیه قالب بتن کار نسبتا آسانی است اما در مقابل برای تهیه قالب برای ساختمان های بزرگ این کار نسبتا زمان بر است و نیاز به زمان زیادی دارد. قالب بتن چوبی در مقایسه با سایر انواع قالب بتن دارای دوام کمتر و انعطاف پذیری بیشتر است. در برخی از مواقع در سازه های پیچیده نیز گاها از این نوع قالب بتن استفاده می شود.
  • قالب بتن مهندسی ، نوعی دیگر از قالب بتن است که از چهارچوب های فلزی یا آلومینیومی پیش ساخته تولید می شود. این نوع قالب برای بتن در مقایسه با نوع قالب چوبی دارای مزیت هایی نظیر بالا بودن سرعت ساخت و هزینه کمتر نسبت به عمر بیشتر این محصول است.
  • نوع دیگر قالب بتن ، انواع قالب پلاستیکی بتن است. قالب پلاستیکی یکی از مناسب ترین انواع قالب ها برای سازه های بتنی ساده است. از ویژگی های بارز این نوع قالب بتن ، سبک و مستحکم بودن آن است.
  • از دیگر انواع قالب بتن ، قالب روپوش دار عایق موقت است. از مزیت های این نوع قالب این است که قالب پس از بتن ریزی و سفت شدن بتن ، در محل باقی می ماند و نقش عایق را در برابر عوامل مختلف صوت و دما ایفا می کند. علاوه بر این موجب افزایش مقاومت و بالا رفتن سرعت ساخت نیز می شود.
  • نمونه دیگری از قالب ، قالب بتنی کوفور است. نام دیگر این نوع قالب بتن ، قالب صندوقی است. این مدل قالب دارای دوام بسیار زیادی است. و در حالت استاندارد دارای وزنی معادل 32 کیلوگرم و ابعادی برابر با 1*2.70 متر می باشد. این قالب نیز مانند قالب پلاستیک بعد از شکل گیری بتن ، در سازه باقی می ماند. از این نوع قالب بتن می توان برای ساخت انواع مختلف سازه ها استفاده کرد. لازم به ذکر است که قالب بتنی کوفور در محل کارخانه ساخته می شوند و دیگر نیاز به بازسازی در محل ندارند.
  • قالب ساختاری ماندگار در محل نیز یکی دیگر از مدل های متنوع قالب بتن است. از این نوع قالب بیشتر به منظور ساخت قسمت هایی مانند ستون ها و کف استفاده می شود و پس از بتن ریزی و شکل گیری بتن در محل باقی می ماند.
  • و در نهایت قالب بتنی منعطف است. این قالب به موجب ساختاری که دارد می تواند موجب بهینه شدن سازه ها با عمق زیاد شود. قالب بتن منعطف یک نمونه قالب با وزن کم و مقاومت بالا است و این امکان را فراهم می کند تا از سیال بودن بتن بهره برده شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :