شاتکریت

10 / 10
از 1 کاربر

شاتکریت چیست؟

بتن پاشیده که به اصطلاح انگلیسی به آن شاتکریت می گویند ، که در واقع نوعی بتن است که دارای کاربرد بسیاری می باشد. نحوه بتن ریزی این نوع مصالح با سایر انواع بتن متفاوت است. شاتکریت در دو نوع مختلف خشک و مرطوب وجود دارد. در تهیه این نوع بتن از سیمان و سنگدانه های شن و ماسه استفاده می شود که با ترکیب با هوای فشرده به محل مورد نظر پاشیده می شوند. این عملکرد موجب ایجاد یک لایه متراکم از بتن بر روی سطح مورد نظر می شود که می تواند به عنوان یک محافظ از سطح و برای تحمل بار مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به تشریح انواع شاتکریت می پردازیم با ما در این مقاله از شرکت بتن همراه باشید.

انواع شاتکریت

شتکریت یا بتن پاشیده در دو نوع مختلف وجود دارد. تفاوت انواع شاتکریت در نحوه اضافه شدن آب به مخلوط بتن است. به طور کلی شاتکریت در دو نوع شاتکریت خشک و شاتکریت مرطوب وجود دارد. در مورد هر یک از انواع شاتکریت در ادامه به صورتمختصر توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

شاتکریت خشک

یکی از انواع بتن پاشیده ، شاتکریت خشک (Dry Mix Shotcrete) است. در این نوع بتن ، آب در هنگام خروج ملات از سر نازل به مخلوط اضافه می شود. این نوع شاتکریت دارای درصد کمی آب است. برای کارهای تعمیرات و همچنین برای روکش هایی که دارای ضخامتی کمتر از 10 سانتی متر هستند، می توان از این نوع شاتکریت استفاده کرد. مقاومت مکانیکی در این بتن نسبتا پایین است زیرا در تولید آن از سنگدانه های درشت استفاده نمی شود. بتن پاشیده مخلوط خشک دارای معایبی است که به شرح زیر می باشند:

  • در شاتکرییت خشک ، تمام سنگدانه ها هیدراته نمی شوند.
  • در هنگام بتن ریزی و بتن پاشی ، به موجب پراکنده شدن سیمان در فضا ، گرد و غبار زیادی تولید می شود.
  • مخلوط بتن در این نوع شاتکریت به موجب عدم هیدراته شدن نمی چسبد و ممکن است بخش زیادی از شاتکریت به هدر رود.

شاتکریت مرطوب

در این نوع مخلوط ، بتن آماده ، وارد پمپ شاتکریت می شود و سپس از طریق لوله به سطح پروژه ریخته می شود. این نوع بتن دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد و بنابراین در پروژه هایی که نیازمند مقاومت فشاری در سطح بالا می باشند مناسب و کاربردی است. با استفاده از شاتکریت مرطوب (wet Mix Shotcrete) شما می توانید به تولید دیوار بتنی 50 سانتی و سقف بتنی 20 سانتی ایجاد نمایید. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :