خواص FRP و استفاده از آن در بتن

10 / 10
از 1 کاربر

خواص FRP و استفاده از آن در بتن

خوردگی آرماتورها در بتن یکی از مسائلی است که سال ها مورد مطالعه قرار گرفته است و پس از سال ها تحقیق و پژوهش در این زمینه ، FRP به عنوان یک جایگزین مناسب برای آرماتورها در بتن معرفی شده است. میلگرد های تجاری FRP سه نوع هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند:

  • میلگرد GFRP
  • میلگرد CFRP
  • میلگرد AFRP

در ساخت سازه های بتنی ( بتن پیش تنیده و یا بتن غیر پیش تنیده ) به جای آرماتور ها از انواع میگرد FRP  استفاده می شود. به طور کلی frp از مواد غیر فلزی ساخته شده است که در برابر عوامل مختلف خوردگی مقاوم است. علاوه بر این از دیگر ویژگی های مهم در انواع FRP ، مقاومت کششی بالا در آنها است که موجب شده تا این ماده به عنوان یک جایگزین مناسب برای آرماتورها در داخل بتن مطرح شود.

مصالح FRP در دسته انواع مصالح ناهمسانگرد قرار دارند، از همین حیث ، نوع و مقدار فیبر و رزین که در آن استفاده شده است ، سازگاری فیبر و همچنین کنترل کیفیت آن به منظور بهبود ویژگی های مکانیکی از نقش اصلی برخوردار هستند. FRP در مقایسه با استفاده از آرماتور در بتن ، دارای مزایایی است که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

  • FRP در مقایسه با آرماتور از مقاومت کششی بالاتری برخوردار است.
  • از نظر وزن ، FRP نسبت به آرماتورها بسیار سبک تر است و حدود یک چهارم وزن آرماتور را دارا می باشد.
  • استفاده از FRP در بتن ، بر روی میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی اثر نمی گذارد. این ویژگی در محیط هایی نظیر بیمارستان ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • FRP به عنوان عایق حرارتی و رطوبتی است.

با توجه به مزیت های FRP ، می توان از آن به عنوان یک جایگزین مناسب برای آرماتور در بتن استفاده کرد. از جمله کاربردهای FRP در ساخت سازه های بتنی دریایی ، پارکینگ ، عرشه پل ، احداث بزرگراه و غیره است. به طور کلی در سازه هایی که تا حد زیادی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار دارند و همچنین حساس در برابر خوردگی و میدان های مغناطیسی هستند می تواند یک انتخاب مناسب باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :