جدا کردن قالب بتن

10 / 10
از 1 کاربر

بازکردن قالب بتن

قالب بتن در واقع ابزاری برای شکل دهی به بتن و مواد مشابه است. قالب بتن در انواع و اقسام مختلف وجود دارد و می توان به صورت دائمی و یا موقت از آن استفاده کرد. در انواع موقت قالب بتن ، پس از بتن ریزی و سفت شدن بتن ، قالب باید از بتن جدا شود. برای جداکردن قالب از بتن باید نکاتی را رعایت کرد. در واقع بتن پس از اینکه بتن ریزی صورت می گیرد ، دارای حالت روان است باید اندکی صبر کرد تا بتن به اندازه کافی مقاومت خود را کسب کند. در واقع سفت شدن بتن به حد کافی موجب می شود تا بتن بتواند در برابر تنش ها در حد کافی استحکام و مقاومت داشته باشد.

به عبارت دیگر وجود قالب بتن تا زمانی که بتن به مقاومت ایده آل برسد، موجب می شود تا سازه بتواند در برابر فشار ها و تنش های حاصله از بار مرده و یا بار های اجرایی تحمل لازم را داشته باشد.  پس از اینکه بتن به اندازه کافی مقاومت کسب کرد، زمان مناسب برای جداکردن قالب بتن است. زمانی که بتن تا حد لزوم سفت می شود ، در هنگام باز کردن قالب بتن ، تنها اندکی دقت موجب می شود تا آسیبی به بتن وارد نشود.

در حالت کلی معمولا به طور میانگین بین 12 الی 24 ساعت زمان لازم است تا پس از انجام بتن ریزی ، سازه بتنی سفت شود و بتوان قالب را از آن جدا کرد. در اغلب موارد قبل از جدا کردن قالب از بتن ، برای اطمینان از مقاومت ایده آل در بتن ، آن را مورد آزمایش قرار می دهند. برای جداکردن قالب بتن باید توجه داشته باشید که نباید به منظور آزاد کردن و شل کردن قالب بتن از سازه از ابزار نوک تیز استفاده شود. برای جدا سازی می توانید از ابزاری همچون گوه چوبی استفاده نمایید. نکته دیگری که در این زمینه مطرح است ، جدا سازی قالب از بتن از بخش های ساده است. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :