تفاوت بتن سنتی با بتن صنعتی

10 / 10
از 1 کاربر

وجه تمایز بتن سنتی با بتن صنعتی

بتن از جمله مصالح ساختمانی است که به دلیل استحکام و دوام بالایی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این نوع مصالح ساختمانی از سال های بسیار دور در کشور های مختلف از جمله ایران مورد استفاده قرار می گرفت. بتن بسیار پرکاربرد است. در این مقاله قصد داریم تا حدودی به مقایسه بتن سنتی و بتن صنعتی بپردازیم.

حدود هفتاد سال است که استفاده از بتن و همچنین ساختار این مصالح ساختمانی تغییر چندانی نکرده است. به عبارت دیگر سازه های بتنی از نظر ظاهری ترکیبی از آب ، سیمان و سنگدانه ها به نظر می رسند. بتن سنتی تنها دارای همین ترکیب در مخلوط خود است اما با پیشرفت صنعت ساختمان سازی ، علاوه بر این مواد در مخلوط بتن از مواد افزودنی بتن نیز استفاده شده است. مواد افزودنی بتن ترکیبات شیمیایی هستند که تغییراتی را در ویژگی بتن ایجاد می کنند. اکثر این مواد موجب افزایش مقاومت و استحکام بتن می شوند.

در ابتدا بتن یک مصالح ساختمانی مستحکم بوده است اما با این وجود برای افزایش استحکام بتن فاکتورهای دیگری نیز دخیل هستند. در واقع می توان با استفاده از برخی از مواد در مخلوط بتن ، استحکام و دوام بتن را چندین برابر کرد. در انواع بتن سنتی از هیچ مواد افزودنی استفاده نمی شد و این یکی از بزرگترین تفاوت های این نوع بتن با بتن صنعتی است. از دیگر تفاوت های این دو نوع بتن در این است که بتن صنعتی حجم کمی را اشغال می کند این امر موجب می شود تا بتوان به صورت ایده آل از این بتن در فضای داخلی ساختمان استفاده کرد.

با ترکیب آب، سیمان و سنگ دانه ها با یک طرح اختلاط معمولی ، بتن سنتی ایجاد می شود که دارای استحکام است اما میزان مقاومت آن در مقایسه با بتن صنعتی کمتر است. برای تولید بتن صنعتی به مخلوط بتن در حالت معمولی مواد افزودنی و فاکتورهای خاصی نیز اضافه می شود. این مواد در ساختار و خصوصیات کلی بتن تغییرات مثبتی به وجود می آورد. از این رو امروزه بیشتر از انواع بتن صنعتی برای ساخت سازه های مختلف استفاده می شود.

با اینکه کشور های اروپایی ، مواد افزودنی بتن را از کشورهای جهان سومی تهیه می کنند ، توانسته اند تعداد بیشتری ساختمان و سازه های بتنی مستحکم تر در طبقات زیاد ایجاد کنند. اما در مقابل ایران که خود دارای مواد افزودنی بتن است، تنها قادر به ساختن ساختمان های 4 تا 5 طبقه به صورت مستحکم است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :