تفاوت انواع روان کننده بتن

10 / 10
از 1 کاربر

تفاوت انواع روان کننده بتن در چیست؟

همانطور که می دانید کاهنده آب بتن در واقع یکی از مواد افزودنی بتن است که در انواع مختلف وجود دارد. در واقع تفاوت موجود بین انواع روان کننده بتن به توانایی و قدرت کاهندگی آن بستگی دارد. علاوه بر این مواردی نظیر خنثی بودن ، زودگیر بودن مواد و یا کندگیر بودن آنها نیز می تواند انواع کاهنده آب بتن را در دسته بندی جداگانه ای طبقه بندی کند. از جمله ویژگی های این مواد افزودنی بتن می توان به توانایی حفظ روانی اشاره کرد.

البته یکی از تفاوت هایی که در این نوع مواد مورد استفاده در بتن وجود دارد ، تفاوت در قیمت و همچنین میزان مصرف آنها می باشد. عامل دیگری که موجب ایجاد تفاوت در انواع روان کننده بتن می شود ، قدرت این مواد در حفظ انسجام و یکپارچگی بتن و همچنین ممانعت از جداشدن اجزا در بتن نیز به عنوان یک عامل بروز تفاوت میان مواد کاهنده آب بتن است.

از جمله این مواد افزودنی بتن می توان به سه دسته روان کننده بتن ، فوق روان کننده بتن و ابر روان کننده بتن اشاره کرد. هر کدام از این مواد در مخلوط بتن به مقدار مشخص مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع در این میان ابر روان کننده ها از قدرت روان کنندگی بیشتری برخوردار هستند و برای استفاده مقدار کمتری در مخلوط بتن استفاده می شود.

به طور کلی مواد افزودنی بتن برای ایجاد خواص و ویژگی های خاص در بتن مورد استفاده قرار می گیرد. روان کننده ها که در انواع مختلف وجود دارند و دارای تفاوت هایی نیز می باشند ، برای اهداف زیر در بتن مورد استفاده قرار می گیرند:

  • استفاده از این مواد افزودنی در بتن با نسبت w/c برابر با بتن شاهد، با هدف افزایش میزان روانی در بتن مورد استفاده قرار می گیرد. روان کننده بتن در واقع از مقاومت بتن کم نمی کند.  
  • در صورت کمتر بودن نسبت آب به سیمان در مقایسه با بتن شاهد ، این مواد افزودنی بتن مقاومت بتن را بالا می برند و علاوه بر این روانی کافی را نیز به بتن می دهند.
  • در انواع بتن که از سیمان با عیار پایین تر ساخته شده اند، انواع روان کننده بتن می تواند در میزان سیمان مورد نیاز ، صرفه جویی کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :