بتن و سازه های بتنی در دریا

10 / 10
از 2 کاربر

یکی از موارد استفاده از بتن ، ساخت سازه های دریایی است. در محیط دریا بسیاری از سازه ها نظیر پایه های پل ، موج شکن ، بار انداز ، تونل های زیر دریایی و غیره از بتن ساخته شده اند. معمولا بتن استفاده شده در ساخت این بتن ، از جنس بتن مسلح است. استفاده از بتن در ساخت سازه های دریایی بسیار رایج است و دلیل آن نیز مقاومت بالای بتن است. لازم به ذکر است که در هنگام استفاده از بتن در ساخت سازه های دریایی باید بررسی هایی انجام شود در نتیجه باید بتن بر مبنای اصول تایید شده باشد تا مشکلی در ساخت و نگهداری این سازه ها ایجاد نشود. اگر در انتخاب مصالح از جمله بتن دقت نداشته باشید کیفیت سازه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و در نتیجه سازه دریایی در زمان کوتاه تری دچار فساد و خرابی می شود.

به عنوان اصلی ترین عوامل مخرب در سازه های بتنی در محیط دریا  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میلگرد های به کار رفته در ساخت بتن مسلح
  • چرخه های یخ زدن و به دنبال آن آب شدن یخ ها در بتن
  • واکنش های قلیایی – سیلیسی
  • تجزیه بتن

خوردگی میلگرد ها در داخل بتن در اغلب موارد به صورت یکنواخت نیست. معمولا خوردگی را می توان در دو سر سازه بتنی و یا در میانه بتن مشاهده کرد. در ارتباط با شمع ها خوردگی میلگرد ها در بتن در سطوح بالاتر از آب معمولا با شدت بیشتری رخ می دهد در بخش های داخل آب ، این خوردگی با شدت کمتری بروز پیدا می کند.

به مرور زمان این خوردگی بیشتر می شود و در نهایت منجر به فرو ریختگی سازه می شود. در حالت کلی خوردگی موجب می شود تا بتن در برابر تنش ها از مقاومت کمتری برخوردار باشد. علاوه بر این شکننده تر نیز خواهد شد. انواع بتن پیش تنیده معمولا نسبت به سایر انواع بتن از نفوذپذیری کمتری برخوردار هستند، از این رو فاقد ریز ترک ها هستند. این نوع بتن در ساخت سازه های دریایی به خوبی اجرا می شوند. اما در صورت بروز خوردگی ، آثار تخریب شدید تری در آن مشاهده خواهد شد.

علاوه بر نوع بتن ، عامل دیگری که بر میزان خوردگی بتن در محیط های دریایی موثر است ، محل و نوع سازه می باشد. بیشترین خوردگی در محیط هایی است که در واقع مناطق جزر و مدی هستند و یا در ناحیه پاشش می باشند. دلیل این امر نیز برخورد مستقیم این نواحی با عوامل هادی خوردگی است. سه عامل اصلی در بروز خوردگی شامل اکسیژن ، رطوبت و کلرید ها هستند. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :