بتن ریزی در هوای سرد

1 / 10
از 1 کاربر

بتن ریزی در سرما

بتن تازه باید در برابر هوای سرد و همچنین یخ زدگی ایمن شود. زیرا یخ زدگی می تواند مقاومت بتن را تا حد زیادی کاهش دهد. حتی اگر بتن تنها یکبار در سالهای اولیه دچار یخ زدگی شود ، مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی بسیار کاهش پیدا می کند. علاوه بر این یخ زدگی مانع از آب بندی بتن می شود. استفاده از مواد افزودنی می تواند از بتن در برابر یخ زدگی محافظت نماید.

برای محافظت از بتن در برابر سرما و یخ زدگی راه حل هایی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به برخی از این راه حل ها اشاره کنیم.

راه حل هایی برای جلوگیری از یخ زدگی بتن

  • راه اول برای ممانعت از یخ زدگی بتن ، گرم کردن این مصالح است. این روش یک راه حل کاربردی نیست زیرا به نیروی کار بالایی نیاز دارد.
  • برخی از مواد افزودنی بتن وجود دارند که قادر به افزایش سرعت هیدراتاسیون می باشند ، این مواد تسریع کننده هستند. سرعت بالای این فرآیند موجب افزایش دمای حاصل از آن شده و در نتیجه مقاومت بتن را به  ویژه در سنین اولیه بالا می برد.
  • استفاده از ضد یخ بتن ، روش دیگری برای جلوگیری از یخ زدگی در بتن است. ضد یخ به دلیل ساختاری که دارد قادر است تا نقطه انجمادرا برای آب موجود در بتن تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این ، ضد یخ به می تواند نقش یک زودگیر بتن را نیز ایفا نماید.

بتن ریزی در هوای سرد نیازمند رعایت اصول و قواعدی است که باید در مراحل مختلف بتن ریزی اعم از تولید ، ریخته شدن و حفاظت از بتن رعایت شود. زمانی که بتن دچار یخ زدگی می شود آب موجود در بتن در دمای معادل با یک درجه سانتی گراد شروع به یخ زدن می نماید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز این مشکل ، قبل از اینکه به بتن ریزی اقدام نمایید ابتدا شرایط و روش بتن ریزی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :