انواع بتن ریزی

4 / 10
از 4 کاربر

روش های انتقال بتن و بتن ریزی

برای اعمال بتن ، یکی از اصلی ترین مراحل ، مرحله انتقال بتن و بتن ریزی می باشد. در مرحله انتقال باید به گونه ای عمل کرد که اجزای تشکیل دهنده بتن ، در هنگام جابه جایی از هم جدا نشوند. مراحل بتن ریزی در لایه های مختلف سطح مورد نظر باید به صورت متوالی و پشت سر هم انجام شود. توجه داشته باشید که در هنگام بتن ریزی ، لایه های قبلی نباید به مرحله گیرش برسند. از دیگر نکاتی که در هنگام انتقال بتن به محل بتن ریزی باید مورد توجه قرار بگیرد ، مصون بودن از مواد مضر و همچنین تبادل شدید حرارتی می باشد.

وسایل مورد استفاده برای حمل بتن و بتن ریزی

  • بتن ریزی برای محیط های مختلف متفاوت است. علاوه بر این انتقال بتن به محل مورد نظر برای بتن ریزی نیز بسته به شرایط منطقه گوناگون است. در ادامه به برخی از این روش ها که برای انتقال بتن مورد استفاده قرار می گیرد ف اشاره می کنیم.
  • برای انتقال بتن می توان از وسایل مختلفی استفاده کرد. استانبولی یکی از این وسایل است. معمولا از این وسیله معمولا زمان هایی استفاده می شود که امکان به کارگیری فرغون جود ندارد. توجه داشته باشید که استفاده از استانبولی برای انتقال بتن و بتن ریزی دارای محدودیت در مسافت و مقدار است.
  • برای بتن ریزی در کارگاه های کوچک می توان از فرغون استفاده کرد. در هنگام استفاده از فرغون برای جابه جایی بتن باید به نکاتی توجه کرد که برخی از آنها عبارتند از حجم بتن ، حداکثر مسافت قابل حمل ، پستی و بلندی موجود در مسیر و غیره. به طور کلی معمولا برای جابه جایی و انتقال بتن با استفاده از فرغون در هر بار حمل تنها می توانید بین 50 تا 60 لیتر بتن انتقال دهید که این مقدار معادل 125 تا 150 کیلوگرم می باشد. علاوه بر این از نظر مسافت نیز ، می توان با فرغون و چرخ دستی ، مسافتی معادل 100 متر را برای انتقال بتن طی کرد ولی با این وجود بهتر است در بین 50 تا 60 متر از این وسیله برای جابه جایی بتن استفاده شود . در نهایت نیز باید گفت که در محل هایی که از فرغون برای انتقال بتن استفاده می شود ، باید مسیر مورد نظر بدون پستی بلندی باشد. زیرا وجود ناهمواری در سطوح موجب جدا شدن اجزای بتن می شود.
  • دامپر در واقع فرغون موتوری است که برای انتقال بتن در مکان هایی که از نظر وسعت نسبتا وسیع هستند و اینکه داریا سطح هموار نیز می باشند ، مورد استفاده قرار می گیرد. با دامپر می توان مقدار بیشتری بتن را در مسافت طولانی تری نسبت به فرغون حمل کرد.

علاوه بر این موارد ، دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که برای انتقال بتن و بتن ریزی در مکان های با وسعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این دستگاه ها برای محل های خاصی طراحی شده اند. در ادامه برخی دیگر از دستگاه هایی را که برای انتقال بتن مورد استفاده قرار می گیرند را نام می بریم.

  • دلو یا جام
  • ناوه
  • تراک میکسر
  • شوت سقوطی

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :