انتخاب مصالح مناسب برای تولید بتن

10 / 10
از 1 کاربر

بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که دارای مقاومت بسیار بالایی است. در واقع بتن از ترکیب سه ماده آب ، سیمان پرتلند و همچنین شن و ماسه و یا به عبارت کلی تر سنگدانه ها تشکیل شده است. برای تولید بتن با کیفیت بالا ، باید در انتخاب مصالح مورد استفاده در تولید آن دقت نمایید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در در زمینه انتخاب مصالح مناسب برای تولید و ساخت بتن اشاره نماییم.

انتخاب سیمان مناسب

یکی از مناسب ترین انواع سیمان که می توان از آن در ساخت و تولید بتن استفاده کرد، سیمان پرتلند است. سیمان یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در بتن است از این رو باید در انتخاب سیمان مناسب بسیار دقت نمایید. در واقع سیمان می تواند در مقاومت بتن حاصله بسیار موثر باشد. از این رو در انتخاب آن بسیار دقت نمایید.

انتخاب سنگدانه ها در بتن

در انتخاب سنگدانه ها برای بتن باید علاوه بر استانداردهای تعریف شده ، به مشخصات فیزیکی سنگدانه ها ، ویژگی های فیزیکی و همچنین دوام و استحکام آنها توجه نمایید. همچنین مقادیر قابل قبول مواد زیان آور نیز باید بررسی شوند. در مقاله " ویژگی های لازم آب و سنگ دانه ها برای استفاده در مخلوط بتن" به طور مفصل در مورد ویژگی های لازم سنگدانه ها در بتن توضیح داده شده است. در بتن باید میزان سنگدانه های ریز بیشتر از سنگدانه های درشت باشد. در گذشته این باور وجود داشت که هرچه تعداد سنگدانه های بزرگتر بیشتر باشند بهتر است ولی امروزه این عقیده منسوخ شده است زیرا هیچ اساس علمی ندارد.

انتخاب آب مناسب برای استفاده در بتن

مناسب ترین نوع آب برای استفاده در مخلوط بتن ، آب شهری قابل شرب می باشد. در صورت تمایل به استفاده از آب غیر قابل شرب در بتن باید شرایط و ویژگی های مربوطه را در آبا مطالعه نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :