اسپیسر

10 / 10
از 1 کاربر

اسپیسر بتن

اسپیسر قطعه ای است که در بتن مسلح در بین قالب بتن و میلگردها قرار می گیرد و در واقع یک فاصله دهنده محسوب می شود. به طور کلی برای حفاظت از بتن در برابر خرابی و عوامل مخرب ، به منظور پوشش میلگرد ها از اسپیسر استفاده می شود. از جمله کاربرد اسپیسر ها می توان به استفاده از این قطعات در بتن در سازه هایی نظیر دال ها ، دیوار ها ، سد ، تونل و دیگر انواع ساختمان ها و سازه های بتنی اشاره کرد.

اسپیسر چیست؟

اسپیسر ها وزن زیادی ندارند و حمل آنها کار چندان دشواری نیست. بنابراین کارگران می توانند در در مدت زمان کوتاه ، تعداد زیادی از آنها را در محل پروژه جابه جا کنند. استفاده از اسپیسر در بتن نه تنها کیفیت سازه ها را افزایش می دهد بلکه ، سرعت اجرای عملیات ساختمانی را نیز بالا می برد. بنابراین با استفاده از این قطعه در بتن می توانید سازه ای مستحکم و با کیفیت را در زمان کوتاه تری ایجاد نمایید.

اسپیسر در انواع مختلفی وجود دارد که یکی از پرکاربرد ترین انواع اسپیسر که در ساخت و سازها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، اسپیسر پلاستیکی است. این نوع اسپیسر ها در بتن در بین میلگرد و قالب بتن قرار می گیرند و فضای بین این دو را پر می نمایند. همانطور که می دانید ، کاهش ضخامت بتن موجب کاهش عمر مفید سازه می شود. اسپیسر می تواند از این امر جلوگیری نماید. در حقیقت اسپیسر ها موجب می شوند تا پوشش بتنی در حد لزوم باشند.

میلگردهای موجود در بتن مسلح به مرور زمان در اثر عوامل مخرب مختلف نظیر اکسیژن و رطوبت دچار تخریب می شوند. در واقع پوشش بتنی موجود بر روی میلگردها که حذف شود ، میلگردها خرده شده و بتن تخریب می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل ، اسپیسر می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا می تواند پوشش بتنی مورد نیاز بر روی میلگرد ها را حفظ نماید. به عبارت دیگر اسپیسر باید با میلگرد دارای همخوانی باشد و وظیفه اصلی این قطعه حفظ میلگرد ها در خلال بتن ریزی می باشد. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :