استفاده از تایر فرسوده در بتن

10 / 10
از 1 کاربر

استفاده از لاستیک فرسوده در بتن

همانطور که می دانید بتن یکی از مصالح پرکاربرد است که به دلیل مقاومت و دوام بالایی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در ساخت بتن علاوه بر مواد معمول شامل آب ، سنگدانه ها و سیمان، از مواد دیگری نیز برای افزایش میزان مقاومت و ایجاد برخی از ویژگی ها مانند بالا بردن مقاومت کششی و غیره استفاده می شود. لاستیک های فرسوده  از جمله این مواد هستند.

از دیر باز بازیافت و حذف تایر ها یکی از معضلات و چلش های حفظ محیط زیست بوده است. مواد لاستیکی از جمله موادی هستند که دارای فرآیند بازیافت دشوار هستند و به راحتی قابل حذف نمی باشند. بنابراین استفاده از تایر های فرسوده در بتن می تواند یک فکر خوب برای رفع این مشکل باشد. به طور کلی در سال های اخیر راه حل های زیادی برای رفع معضل بازیافت و حذف لاستیک ها پیشنهاد شده است اما در این میان استفاده از ذرات تایر در بتن و سایر مصالحی که دارای پایه و اساس سیمانی هستند ، به عنوان یک ماده افزودنی ، ایده بسیار جالب و در عین حال کاربردی است.

البته لازم به ذکر است که استفاده از تایر در آسفالت مدت ها است که انجام می شود و قدمت آن به بیش از یک دهه می رسد اما پیشنهاد استفاده از این مواد در بتن ، یک ایده جدید می باشد. استفاده از ذرات تایر در بتن نه تنها مشکل بازیافت مواد لاستیکی را تا حدی حل می کند بلکه می تواند برخی از نقاط ضعف بتن را نیز برطرف نماید. بتن یک ماده مقاوم است اما با این حال دارای برخی محدودیت ها است. برخی از نقاط ضعف بتن که با استفاده از ذرات تایر در ساخت آن تا حدودی برطرف می شوند، در زیر بیان شده اند.

نقاط ضعف بتن

  • مقاومت بتن در برابر کشش بسیار کم است.
  • شکل پذیری این ماده ساختمانی پایین است.
  • انقباض و جمع شدگی می تواند منجر به ترک خوردگی بتن شود.
  • جذب انرژی در بتن کم است.

البته مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد. نتایج به دست آمده نشان می دهد که مقدار ذرات تایر استفاده شده در بتن نباید بیش از 17 تا 20 درصد کل حجم سنگدانه ها را تشکیل دهد. در واقع این ذرات در بتن موجب می شوند تا شکنندگی بتن کم شود، انقباض و ترکیدگی آن کاهش پیدا کند و دوام و مقاومت بتن افزایش پیدا نماید. استفاده از مواد لاستیکی در بتن هنوز در مرحله آزمایش است و مطالعات بر روی آن ادامه دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :