آزمون مقاومت فشاری بتن

10 / 10
از 1 کاربر

آزمایش مقاومت فشاری بتن

یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی بتن است. کیفیت بتن بسیار مهم است.همانطور که گفته شد، یکی از راه های تست کیفیت بتن، استفاده از آزمون مقاومت فشاری است. این تست به منظور تعیین میزان مقاومت بتن در برابر فشار و ضربه انجام می شود. سه نمونه مکعب و یا استوانه بتن برای آزمون مقاومت فشاری بتن ، مورد استفاده قرار می گیرد. اما همیشه سه نمونه نیاز نیست. گاها بسته به خصوصیات بتن، دو نمونه کافی است. دلیل استفاده از سه نمونه، این است که اگر دو نمونه استوانه بتن

مورد آزمون قرار گرفتند و شکست خوردند، نمونه سوم انتقال پیدا می کند. در واقع اگر آزمون مقاومت بتن مورد رضایت مشاور قرار نگرفت، نمونه اضافه بتن مورد آزمون قرار می گیرد.

آزمون مقاومت فشاری بر روی بتن ، 60 روز انجام می شود. زیرا اگر مکعب های بتن در روز 28 دچار شکست شوند، مکعب بتن به آرامی قدرت پیدا می کنند اما مقاومت مورد نیاز به ویژه در انواع بتن دارای سیمان پوزولانی و سیمان جایگزین که حاوی CGBS و FA است، بعد از 60 روز حاصل می شود. بنابراین در هنگام انجام آزمون بر روی بتن ، نمونه های اضافی بتن را ذخیره نمایید.

ارسال نظر

بتن : کاهش مقاومت فشاری بتن
0 0
سلام دوست عزیز در مورد مواد افزودنی بتن سوال داشتم. میخواستم بدونم آیا مواد افزودنی بتن در کاهش مقاومت فشاری تاثیر دارد؟
مدیریت : پاسخ
0 0
با سلام دوست عزیز. مواد افزودنی حباب زا تنها ماده افزودنی بتن است که می تواند در کاهش مقاومت فشاری بتن تاثیر داشته باشد. زیرا این ماده افزودنی در بتن حباب های ریز ایجاد می کند که این عوامل ، مقاومت فشاری بتن را کاهش می دهند. البته لازم به ذکر است که این مواد افزودنی بتن در دوره های مداوم یخبندان، می توانند استحکام بتن را بالا ببرند.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :